Acting Vice-Chancellor

edmund burke profileProfessor Edmund Burke

Profile

Edmund Burke joined the University of Leicester as Deputy Vice-Chancellor in July 2018. He was Vice-Principal for the Faculty of Science and Engineering at Queen Mary University of London from 2015 to 2018. He joined Queen Mary from the University of Stirling where he held the positions of Senior Deputy Principal/Deputy Vice-Chancellor between 2014 and 2015 and Deputy Principal for Research from 2011 to 2014. Before joining Stirling in 2011, he held several academic positions at the University of Nottingham over a 21 year period, where he served ultimately as Dean of the Faculty of Science. He successfully studied for a PhD in Computer Science and Mathematics at the University of Leeds between 1987 and 1990.

A distinguished computer scientist, with a strong research record, he has supervised 34 PhD students to completion. He is Editor-in-chief of the Journal of Scheduling and Area Editor of the Journal of Heuristics. He has edited/authored 14 books and has published over 280 refereed papers.  Edmund's research has a strong practical component and he has collaborated closely with a number of companies including BT, KLM/Air France, NATS and Ortec. He has played a leading role in establishing three university spin-out companies.

An active researcher, Edmund has been awarded 58 externally funded grants worth over £18 million from a variety of funding bodies including EPSRC (Engineering and Physical Sciences Research Council), ESRC (Economic and Social Research Council), BBSRC (Biotechnology and Biological Sciences Research Council), the European Union, the Research Council of Norway and industrial organisations. 

External and professional activities

  • Member of the EPSRC Equality, Diversity and Inclusion Strategic Advisory Group (January 2019 – present)
  • Member of the EPSRC Strategic Advisory Network (SAN) (January 2019 – present)
  • Chair of the EPSRC Strategic Advisory Team for ICT (April 2016 – present)
  • Served three separate terms on EPSRC Strategic Advisory Teams: ICT (April 2014 – present), Mathematical Sciences (August 2008 – March 2013) and ICT (May 2003 – October 2005)
  • Chair of the UK Huawei ICT Academy Advisory Board (October 2017 – present)      
  • Member of the All Party Parliamentary Group on Artificial Intelligence (March 2017 – present)
  • Chair of the Steering Committee of the EPSRC Observatory for Responsible Research and Innovation in ICT (Orbit) (February 2017 – present) 
  • He has engaged closely with the Operational Research Society over the years and has held a wide range of roles including membership of the General Council, the Accreditation Panel and the Education & Research Committee. 
  • Member of the Expert Panel on Informatics and Knowledge Technology for FWO (Research Foundation Flanders) (January 2015 – December 2020)
  • Treasurer of the UK Committee of Professors in OR (COPIOR) (January 2011 – present)
  • Director of Nanoforce Ltd, a spin out company from Queen Mary University of London