About the University of Leicester

Membership 2021-22

The President and Vice-Chancellor (ex officio)

  • Nishan Canagarajah (Chair)

Provost and Deputy Vice Chancellor (ex officio)

  • Vacancy

The Pro-Vice-Chancellors (ex officio)

  • Philip Baker (Research and Enterprise)
  • Liz Jones (Education)

Pro-Vice-Chancellor Heads of College (ex officio)

  • Thompson Robinson (Life Sciences)
  • Henrietta O’Connor (Social Sciences, Arts and Humanities)
  • Sarah Davies (Science and Engineering)

Dean of the Doctoral College (ex officio)

  • Richard Thomas

University Librarian (ex officio)

  • Steve Williams

The Director of Student Opportunity (ex officio)

  • Rob Fryer

The Director, Research and Enterprise Division (ex officio)

  • Ian Forristal

Academic Registrar (ex officio)

  • Louise Masterman

Heads of School or Department (ex officio)

Department/School Name Term ends
Archaeology and Ancient History Huw Barton* 31/07/2023
Arts, School of Catherine Morley 06/12/2025
Biological Sciences, School of Karl Herbert n/a
Business, School of Dan Ladley 13/07/2026
Cardiovascular Sciences, Department of Andre Ng 31/03/2024
Chemistry, School of Andrew Ellis 31/08/2022
Computing and Mathematical Sciences, School of Lu Liu 24/03/2023
Criminology, School of Lisa Smith 31/07/2025
Education, School of Chris Wilkins 31/10/2024
Engineering, School of Hugo Williams 31/12/2022
Genetics and Genome Biology, Department of Jacqui Shaw*  31/12/2023
Geography, Geology and the Environment, School of Stewart Fishwick 29/11/2024
Healthcare, School of David Wright 30/09/2025
Health Sciences, Department of Elizabeth Draper 31/01/2022
History, Politics and International Relations, School of Krista Cowman 31/07/2025
Leicester Law School Sally Kyd 30/09/2024
Leicester Medical School Richard Holland n/a
Media, Communication and Sociology, School of Ian Somerville 31/07/2023
Molecular and Cell Biology, Department of John Challiss 30/09/2022
Museum Studies, School of Sandra Dudley 31/07/2022
Neuroscience, Psychology and Behaviour, Department of Kevin Paterson 31/08/2022
Physics and Astronomy, School of Emma Bunce 31/12/2023
Respiratory Sciences, Department of Yassine Amrani 31/12/2022

Professional Services member – elected by Professional Services community (max 1)

  • Vacancy

Nominated Members - nominated by Head of College (max 2 per college)

College of Social Sciences, Arts and Humanities

  • Vacancy x2

College of Science and Engineering

  • Sandeep Handa (2018-2023)
  • Mark Purnell* (2020-2023)

College of Life Sciences

  • Anne Thomas (2019-2022)
  • John Schwabe (2019-2022)

Other Nominated Members - nominated by Senate (max 2)

  • Vacancy x2

Other Nominated Members - elected by College academic community (max 1 per College)

  • Vacancy x3 

Student members

  • President of the Students' Union: Rhiannon Jenkins
  • A Sabbatical Officer of the Students' Union: Anne-Marie Deeb, Education Officer
  • Three current registered students of the University, appointed by the Students’ Union, as prescribed by Ordinance: Vacancy x3

Secretariat

  • Secretary: Registrar and Secretary, Geoff Green
  • Assistant Secretary: Rebecca Lord

* Senate representative on Council (showing end of Council term of office)

  • Huw Barton (31 July 2023)
  • Catherine Morley (31 July 2024)
  • Mark Purnell (31 July 2024)
  • Jacqui Shaw (31 July 2024)

Back to top
MENU